اخبار و رویدادها

برای نخستین بار احیاء چاه های آب با فن آوری های نوین در شهرستان باخرز انجام شد

۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - بازدید 187

سرپرست امور آبفار باخرز از احیای چاه های آب با  فن آوری ضربه هوای فشرده برای نخستین بار در شهرستان باخرز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی، سرپرست امور آبفار باخرز گفت: با گذشت زمان و تداوم بهره برداری از چاه های آب شرب که دارای لوله جدار فلزی هستند، به دلایل مختلف مثل فعالیت باکتری های آهن و منگنز، ایجاد بیوفیلم در سطح لوله جدار و گراول پک چاهها، عدم شستشوی کافی در زمان حفاری و وجود گل بنتونیت، باعث گرفتگی شیار های لوله جدار و همچنین مسدود شدن منافذ گراول پک اطراف لوله جدار می شود. به همین دلایل و به مرور زمان سطح دینامیک آب و به تبع آن مقدار آبدهی چاه ها نیز بصورت چشمگیری کاهش می یابد.

مجید بخشی گفت: اغلب بهره برداران در زمان مواجه با چنین مواردی اقدام به جابجایی چاه و حفر چاه جدید می کنند که هزینه های آن بالغ بر چندین میلیارد ریال می باشد اما در این روش پس از انجام عملیات ویدئومتری و تشخیص مشکلات چاه با توجه به وضعیت چاه، با روش های شیمیایی یا فیزیکی و یا ترکیب این روش ها بصورت اجرای پیستون زنی، برس زنی، سمباده زنی و نهایتاً ارسال پالس های متناوب گاز نیتروژن به وسیله گان، طبق نظر کارشناسان می توان نسبت به رسوب زدایی و احیای چاه اقدام نمود.

بخشی تصریح کرد: در رسوب زدایی به روش ضربه هوای فشرده که جدیدترین روش مورد استفاده در دنیا برای احیاء چاههای آب می باشد سیستم ضربه هوای فشرده قادر است در کسری از ثانیه، یک پمپ هوا در کمتر از 5 میلی ثانیه در فشار 20 تا 200 بار، موج بسیار قدرتمندی ایجاد می کند که سبب خرد شدن و جداشدن رسوب از جدار چاه می شود. این عملیات موجب پاک شدن مشبک ها و گراول یک از رسوبات شده و باعث افزایش آبدهی چاه می گردد.

وی افزود: با انجام این اقدامات در تعداد 5 حلقه چاه آب شرب در مجتمع آبرسانی ارزنه مجموعاً ۲۸  لیتر بر ثانیه به توان آبدهی اضافه شد.

سرپرست امور آب و فاضلاب روستایی باخرز گفت: دو حلقه از این چاه ها بدلیل کاهش آبدهی عملاً از مدار بهره برداری خارج بود که با کمک این روش مجدداً با آبدهی  ۱0 لیتر بر ثانیه در مدار بهره برداری قرار گرفت.

 مجید بخشی بیان کرد: هزینه ای که برای این روش صرف شده کمتر از ۵ درصد از حفر و تجهیز یک حلقه چاه جدید می باشد و امور آبفار باخرز در نظر دارد در گام بعد 5 حلقه از چاه های آب شرب موجود در شهرستان را که با افت دبی مواجه شده اند را با این روش احیا کند.

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

آمار بازدیدها
تعداد بازدیدکنندگان امروز : 10 | کل بازدیدکنندگان : 381749 | تعداد کاربران بر خط : 0