اخبار و رویدادها

همزمان با فرا رسیدن هفته دولت صورت می گیرد؛

بهره برداری از 34 پروژه آبرسانی در 40 روستای خراسان رضوی با اعتباری بالغ بر 222 میلیارد ریال

۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - بازدید 252

سرپرست آبفار خراسان رضوی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، از بهره برداری 34 پروژه آبرسانی به 40 روستای این استان همزمان با هفته دولت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی، سید ابراهیم علوی با اعلام این خبر گفت: از هفته دولت سال 97 تاکنون برنامه ریزی برای بهره مندی بیش از 16 هزار خانوار با حدود 55 هزار نفر جمعیت از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی انجام شده است.

علوی بیان کرد: برای تکمیل و اجرای این تعداد پروژه اعتباری معادل 222112 میلیون ریال هزینه شده که از این مقدار 85312 میلیون ریال از اعتبارات صندوق توسعه ملی و 136800 میلیون ریال از اعتبارات استانی تأمین شده است.

وی افزود: برای انجام این پروژه ها در مجموع، 41 کیلومتر عملیات لوله گذاری خط انتقال و بیش از 79 کیلومتر شبکه توزیع اجرا شده، 16 مخزن ذخیره با حجم 4250 مترمکعب احداث گردیده و 15 حلقه چاه مورد حفر و تجهیز قرار گرفته است.

احداث 145 باب حوضچه شیرآلات، 5 باب ایستگاه پمپاژ با ظرفیت 138 متر مکعب، نصب و اصلاح 3574 فقره انشعاب، نصب 20 دستگاه پمپ از دیگر مشخصات پروژه های افتتاحی هفته دولت سال جاری می باشد.

با توجه به مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای شرکت های آب و فاضلاب روستایی، در ارتباط با اجرای پروژه های مجتمع های آبرسانی روستایی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، عملیات اجرایی مجتمع های آبرسانی اولویتدار مجموعاً شامل 49 پروژه با جمعیت بیش از 670 هزار نفر از سال 94 آغاز شد که در این راستا امسال 520672 میلیون ریال از اعتبارات صندوق توسعه ملی برای اجرا و تکمیل عملیات مجتمع های مذکور اختصاص یافته است.

سرپرست شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی تصریح کرد: درحال حاضر افزون بر یک میلیون و 593 هزار نفر در قالب بیش از 602 هزار مشترك در 2 هزار و 491 روستای خراسان رضوی که حدود 92 درصد جمعیت روستایی استان را شامل می شود، از خدمات این شرکت بهره مند هستند.

سید ابراهیم علوی اظهار کرد: هم اکنون آب شرب مردم روستاهای استان از 1308 مورد منبع آبی با استفاده از 9026 كيلومتر خط انتقال و 13350 كيلومتر شبكه توزيع و 2235 باب مخزن ذخیره با ظرفیت بیش از 321 هزار مترمکعب تأمین می شود.

علوی افزود: با توجه به اینکه کیفیت آب شرب تحویلی به مردم همواره خط قرمز وزارت نیرو و این شرکت است، با استفاده از 24 آزمایشگاه کنترل کیفیت آب، تعداد 114 پارامتر آب شرب روستایی اندازه‌گیری می‌شود و کیفیت آب شرب مردم روستاهای استان به طور مستمر مورد پایش قرار می‌گیرد.

به گفته وی، هم اکنون تعداد آب شیرین کن های نصب شده در سطح استان 50 دستگاه می باشد و در حال حاضر حدود 1156 دستگاه كلرزن در سطح استان براي گندزدايي آب شرب در حال فعاليت بوده و مطلوبيت ميكروبي 99 درصد و كلر باقيمانده آب بالای 98 درصد رسیده است همچنین استفاده از سيستمهاي كلرزني پيشرفته در سالهاي اخير موجب افزايش مطلوبيت و كيفيت آب شرب روستاييان شده است.

سرپرست آبفار خراسان رضوی بیان کرد: تا قبل از تاسيس شركت آب و فاضلاب روستايي اكثر روستاها به آب آشاميدني سالم و بهداشتي دسترسي نداشتند. اغلب فاقد شبكه توزيع بودند و يا شبكه هاي توزيع بصورت خودگردان اداره مي شد و آگاهي كافي از چگونگي حفظ بهداشت آب و اهميت آن وجود نداشت. پس از تاسيس شركت آبفار، آبرساني به روستاها با اولويت حفظ بهداشت آب و تامين مطلوبيت ميكروبي و شيميايي در دستور كار قرار گرفت و 1100 روستا تحت پوشش این شرکت درآمد که در حال حاضر این رقم به 2491 روستا افزایش یافته است.

همچنین شاخص بهره برداری از آب شرب سالم و بهداشتی روستایی قبل از انقلاب 8 درصد بوده که این رقم در بدو تأسیس شرکت آبفار خراسان رضوی 33 درصد و در ابتدای دولت تدبیر و امید 86 درصد و هم اکنون به 98 درصد ارتقاء یافته و افزایش 12 درصدی برخورداری روستاهای استان از آب شرب سالم و بهداشتی را در دولت تدبیر و امید بهمراه داشته است.

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

آمار بازدیدها
تعداد بازدیدکنندگان امروز : 177 | کل بازدیدکنندگان : 854491 | تعداد کاربران بر خط : 1