اخبار و رویدادها

نصب 100 دستگاه آب شیرین کن در سطح روستاهای استان خراسان رضوی

۱ شهریور ۱۳۹۵ - بازدید 522

رئیس اداره روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی گفت: به منظور ارائه آب شرب با کیفیت به روستاییان، پیش بینی شده تا در برنامه ششم توسعه تعداد 100 دستگاه آب شیرین کن در سطح روستاهای استان نصب شود.

 به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی، سیدرضا موسوی در جمع خبرنگاران با بیان این خبر اظهار داشت: در خراسان رضوی 3335 روستا وجود دارد که از این تعداد، 2445 روستا با بیش از یک میلیون 506  هزار نفر جمعیت در قالب بالغ بر 560 هزار مشترک، تحت پوشش خدمات این شرکت قرار دارند.

وی افزود: آب شرب این تعداد جمعیت از 1114 حلقه چاه ، 207 دهنه چشمه و 78 رشته قنات تامین میشود

سیدرضا موسوی گفت: با توجه به وقوع پدیده خشکسالی در سال های اخیر و تاثیر آن بر منابع آبی تأمین کننده آب شرب مردم روستاهای استان، در حال حاضر تعداد 485 روستا به صورت کلی و 211 روستا به طور مستمر از طریق آبرسانی سیار تامین آب شده که برای کاهش این روستاها اقدامات متعددی برنامه ریزی و اجرا گردیده است.

رئیس اداره روابط عمومی و آموزش همگانی آبفار خراسان رضوی ادامه داد: از جمله این اقدامات می توان به حفر، تجهیز و بهسازی تعداد 73 حلقه چاه، اصلاح و بازسازی 235 کیلومتر خطوط انتقال و شبکه توزیع در سال گذشته اشاره کرد.

 وی تصریح کرد: در همین رابطه و به منظور رفع مشکل کیفیت آب شرب نیز تاکنون تعداد 24 دستگاه آب شیرین کن در سطح روستاهای استان نصب و در حال بهره برداری بوده و نصب تعداد 100 دستگاه دیگر نیز در برنامه ششم پیش بینی شده که اقدامات اولیه مربوطه در دست اقدام می باشد.

موسوی کیفیت آب شرب را مهمترین مسئله شرکت آبو فاضلاب روستایی برشمرد و گفت: موضوع حفظ کیفیت آب شرب از جمله استراتژی های اصلی و خطوط قرمز شرکت می باشد که در این خصوص شرکت با بهره گیری از تعداد 24 آزمایشگاه تخصصی مجهز در سطح استان به طور مستمر کیفیت آب شرب را با بهره گیری از تجهیزات مدرن و کادری متخصص و با تجربه اندازه گیری و کنترل می نماید.

وی آمار بالای مصرف آب در کشور را نگران کننده دانست و افزود: میزان مصرف آب در ایران 2.5 برابر آمار جهانی است، لذا شرکت آب و فاضلاب روستایی به منظور مدیریت میزان مصرف اقدامات مهمی را برنامه ریزی و در دست اجرا دارد که از اهم این اقدامات می توان به همکاری با ادارات اموزش و پرورش در جهت آشنایی معلمین، مدیران و دانش آموزان با موضوع مصرف بهینه آب شرب، تهیه و توزیع بسته های فرهنگی با موضوع مصرف بهینه آب شرب در روستاها و برگزاری مسابقات و برنامه های متنوع در سطح روستاها در راستای فرهنگ سازی شیوه های مصرف بهینه آب اشاره کرد.

رییس اداره روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی افزود: طرح فاضلاب روستایی در 3 روستای شهرستان های جغتای، گناباد و فیروزه اجرایی شده و 2 پروژه دیگر هم در روستاهای شهرستان های مشهد و زاوه در حال اجراست و همچنین 5 پروژه دیگر نیز از محل اعتبارات بانک توسعه اسلامی اجرا می شود.

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

آمار بازدیدها
تعداد بازدیدکنندگان امروز : 258 | کل بازدیدکنندگان : 854151 | تعداد کاربران بر خط : 0